Loomaallergia: kuidas seda ära tunda ja end kaitsta?
Kuidas kõrvaldada loomaallergeene kodu koristamisel
Rohkem kui 40% itaallastest elab koos vähemalt ühe lemmikloomaga ja on kinnitanud, et ei loobu nendest kunagi! Ent mida teha allergia korral? Kahjuks teame me kõik liigagi hästi, et “hüpoallergeenseid” koeri ja kasse pole olemas, seepärast on oluline probleemist võimalikult kiiresti teadlikuks saada ja rakendada kõiki võimalikke meetmeid, et saaksime elu koos oma väikeste sõpradega jätkata.
Allergeenid on ained, mis on enamiku inimeste jaoks kahjutud, kuid allergikutel põhjustavad need immuunsüsteemis järske reaktsioone.
Vastupidiselt levinud arvamusele pole peamiseks allergeenide allikaks loomakarvad, vaid süljes ja nahajääkides leiduvad valgud. Need jäävad karvade külge koos teiste keskkonnas sisalduvate allergeenidega, nagu näiteks õietolmu või tolmulestadega.
Need allergeenid satuvad kodu õhku lihtsal viisil, kui me lemmikloomi harjame või paitame, ent ka tavapärasel tolmupühkimisel või tolmuimeja kasutamisel, millel puudub sobiv filtreerimissüsteem.
Õhku lendunud osakesed võivad jääda sinna pikkadeks kuudeks.
Üldjuhul ilmnevad allergia sümptomid loomaga kokku puutumisel või varsti pärast seda ning püsivad seejärel mõnda aega, kui allergeene on jäänud õhku, mööblile ja rõivastele.
Kui teil esineb kasside või koerte läheduses nohu või ninakinnisus, või silmad hakkavad vett jooksma või sügelema, olete te tõenäoliselt allergiline. Mõnedel juhtudel võib tekkida ka lööve, hingamisraskused või astma.
Arst võib kirjutada teile välja allergiatesti ja suunata teid immunoloogi juurde, et panna täpsem diagnoos ja määrata kindlaks ravi, mis aitab teil sümptomeid kontrolli all hoida – sellisel juhul võib loota, et te ei pea oma neljajalgsest sõbrast loobuma.
Lisaks immunoloogi määratud ravile on parim viis allergiliste reaktsioonide vältimiseks loomulikult allergeenidega kokkupuute piiramine:
- hoidke loomad vannitubadest, diivanitelt ja tugitoolidest eemal
- eemaldage vaipkatted, kuhu võib koguneda suurel hulgal allergeene
- paluge inimesel, kellel allergiat ei esine, harjata looma vähemalt kord nädalas majast väljas
- vahetage tihti voodipesu ning kasutage hüpoallergeenseid madratseid ja patju
- ärge kallistage ega musitage looma, et vältida otsest kokkupuudet silmade ja hingamisteedega
- kasutage ainult tolmuimejat, millel on HEPA filter, et eemaldada allergeenid pindadelt ja õhust ning koguda need filtrisse
- vahetage rõivad pärast pikemaajalist kokkupuudet loomaga
- kasutage HEPA filtriga õhupuhastit vähemalt 4 tundi päevas; see võib aidata õhust allergeene eemaldada. See ei mõjuta siiski neid allergeene, mis on kogunenud pindadele
- enne tolmu imemist puhastage kõik pestavad pinnad kodus auruga, et allergeene hävitada
Seadmed, millel on HEPA filtrid ja veefiltrid, ei lase allergeenidel puhastamise käigus tagasi õhku sattuda, samuti tolmukambri tühjendamisel, sest võõrkehad suunatakse koos veega äravoolu.
Briti Allergiafond on andnud Vaporetto Lecoaspirale ja Forzaspira Lecologicole oma heakskiidumärgise kui toodetele, mis eemaldavad tõhusalt allergeene.
Leave a Reply